Sześć skutecznych sposobów na pozbycie się zaparć

  Temat, o którym rzadko się mówi, jednak stanowi on bardzo duży problem. Szacuje się, że na zaparcia cierpi od 20 do 30 % populacji krajów rozwiniętych.

  Zaparcia to przedłużone zaleganie treści pokarmowej w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Z problemem mamy do czynienia wtedy, gdy wypróżnianie występuje rzadziej niż raz na 3 dni. Wizyta w toalecie wymaga dużego wysiłku a stolce są suche i twarde.

  Długotrwałe zaleganie mas kałowych w okrężnicy powoduje ich odwodnienie. Wraz z wchłoniętą przez jelito wodą do organizmu mogą przedostawać się różnorodne toksyny. Powodują one narastające złe samopoczucie, bóle głowy, uczucie ciężkości i dyskomfortu w jamie brzusznej, a w konsekwencji zatrucie całego organizmu.

 Przewlekłym zaparciom towarzyszy stałe uczucie niecałkowitego wypróżnienia i parcia na stolec co w efekcie prowadzi do powstawania hemoroidów.

  Zalegające treści mają wpływ na rozwój wielu schorzeń, które często prowadzą do raka jelita grubego.

1 (2)

1. Woda, woda i jeszcze raz woda

  Podstawą piramidy żywieniowej, czyli jednym z najważniejszych zaleceń dietetycznych jest wypijanie odpowiedniej ilości wody dziennie. Specjaliści twierdzą, że powinniśmy każdego dnia wypijać około dwóch litrów.

  Dzięki wodzie oczyszczamy swój organizm i przyśpieszamy pracę jelit. Gdy nawodnienie jest zbyt małe, nasz organizm broni się przed odwodnieniem i wchłania wodę z treści znajdujących się w jelicie grubym.

  Aby woda mogła spełnić swoje terapeutyczne zadanie w stosunku do naszego ciała należy ją pić na pusty żołądek, najlepiej pomiędzy posiłkami. Picie wody i innych napojów w trakcie posiłków wpływa negatywnie na procesy trawienne. Do napojów wartościowych pod względem żywieniowym oraz pomocnych w terapii zaparć należą świeżo wyciskane soki owocowe.

  Bardzo dobrym nawykiem jest wypijanie rano szklanki wody np. z dodatkiem cytryny do smaku. Robimy to na 30 min przed pierwszym posiłkiem.

1 (3)

Czy wiesz, że...

1 (5)

  Woda kokosowa uważna jest przez wielu fachowców za najlepszy napój dla naszego organizmu. Jest źródłem wielu cennych składników, takich jak potas, magnez, wapń, żelazo, mangan, cynk i witaminy z grupy B.

  Bioaktywne enzymy usprawniają pracę układu pokarmowego, ułatwiają trawienie i przyspieszają metabolizm. Naturalnie wzmacnia układ odpornościowy, chroni serce i układ krwionośny. Jako naturalny izotonik doskonale nawadnia, detoksykuje i dodaje energii.

  Woda z wnętrza młodego kokosa ma skład niemal identyczny jak osocze ludzkiej krwi. Łatwo miesza się z krwią i jest szybko przyswajalna przez organizm człowieka. Podczas drugiej wojny światowej woda kokosowa stosowana była do transfuzji, gdy brakowało naturalnej krwi. Uratowała życie wielu ludzi. Do dziś stosuje się tę metodę w krajach słabo rozwiniętych.

2. Czym karmimy swoje ciało

  To co zjadamy codziennie ma nie tylko zasadnicze znaczenie przy problemach z zaparciami, ale także podstawowe wpływ na nasze zdrowie. Przy wielu przypadłościach ilość i rodzaj spożywanych posiłków może być najlepszym lekiem, ale także może nam poważnie zaszkodzić.

 Przy zaparciach istotnym składnikiem naszego pożywienia powinien być błonnik. Czyli części roślin oporne na proces trawienia w przewodzie pokarmowym człowieka. Zwiększa on zawartość wody w treści jelitowej , a także ilość korzystnych bakterii w stolcu zwiększając jego objętość i poprawiając konsystencję.

 Dla prawidłowego funkcjonowania jelita grubego należy spożywać przynajmniej 35 g błonnika dziennie a w przypadku zaparć ilość ta powinna być zwiększona nawet do 50-70 g. Głównym źródłem błonnika są produkty zbożowe, warzywa i owoce.

 Oprócz tego należy pamiętać jeszcze o dobroczynnym działaniu kiszonek oraz naturalnych jogurtach i kefirach. Mają one bakterie, które bytując w jelitach budują korzystną florę bakteryjną sprzyjającą wypróżnianiu.

   Istotna jest także ilość i regularność przyjmowanych posiłków. Należy je przyjmować przynajmniej 3 razy dziennie o ustalonych porach, zwracając szczególną uwagę na to, aby śniadanie zjeść w ciągu godziny od obudzenia się. Powinno się jeść bez pośpiechu, starannie przeżuwajmy pokarm – unikajmy połykania dużych kęsów.

Depositphotos_200975696_xl-2015_Easy-Resize.com (1)

Czy wiesz, że...

pylek-pszczeli-zywnosci-medycyny_114579-15740

  Pyłek kwiatowy (pszczeli) to kuleczki zrobione przez pszczoły z kwiatów bardzo wielu roślin. Zwany jest też naturalną bombą witaminową. Zawiera niemal wszystkie, niezbędne składniki dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W ziarnach pyłku różnych gatunków roślin stwierdzono obecność ponad 200 substancji.

  Znajdują się w nim m.in. białka, aminokwasy, węglowodany, 40 pierwiastków , 30 enzymów, liczne witaminy oraz mnóstwo innych składników. Jest wytwarzany przez pszczoły i w 100 % naturalny.

  Ze względu na swój niepowtarzalny skład pyłek kwiatowy zaliczany jest do grupy tzn. produktów „ superfoods” ( super żywność ) .

  Z różnych badań wynika, że u 8 na 10 badanych wykazuje skuteczność pyłku w walce z zaparciami. Doskonale reguluje on pracę całego układu pokarmowego a jego wszystkich zalet wprost nie da się wymienić. 

  Pyłek jest najlepszą alternatywą dla syntetycznych suplementów witaminowych . Zacznij go stosować w codziennym odżywianiu a prawdopodobnie skutecznie rozwiąże Twoje problemy z zaparciami.

3. Aktywność fizyczna

  To, że ruch ma istotny wpływ na nasze zdrowie wiemy wszyscy. Brak odpowiedniej aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo otyłości, nadciśnienia, osteoporozy, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zawału serca czy cukrzycy. Siedzący tryb życia znacznie zwalnia pracę jelit, a co za tym idzie czas przesuwu treści pokarmowej.   Postaraj się więcej stać niż siedzieć przy codziennych czynnościach. Istotne są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, które odgrywają dużą rolę w efektywnych wypróżnieniach. Jelito grube to też mięsień, który jak każdy mięsień regularnie ćwiczony będzie działał lepiej .

   Spacery, jazda na rowerze, joga – to tylko niektóre formy ćwiczeń, które nie wymagają od nas  wielkich wyrzeczeń a pozytywnie wpłyną zarówno na nasze jelita jak i na dobre samopoczucie. Ruch zaleca się przynajmniej 30 minut dziennie.

Portrait of cheerful positive girl jumping in the air with raised fists looking at camera isolated on violet background. Life people energy concept

Czy wiesz, że...

Woman checking Heart rate Exercise Workout fitness Outdoor Smart watch Sport equipment

  Bardzo dobrym i skutecznym sposobem na poprawienie swojej kondycji fizycznej jest używanie opaski sportowej ( smartband ) Urządzenie jest wykorzystywane do motywowania użytkowników oraz do zwiększania efektywności ich treningów.

  Jego funkcje to liczenie wykonanych kroków, pokonanego dystansu, spalonych kalorii, mierzenie tętna oraz jakość snu. Niektóre opaski maja też ciekawą funkcję przypominania nam żebyśmy się ruszyli , jeśli zbyt długo pozostajemy w bezruchu np. oglądając telewizję.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby zdrowe powinny każdego dnia wykonywać od 6000 do 8000 kroków, natomiast osoby z chorobami przewlekłymi i osoby niepełnosprawne od 3500 do 5500

  Urządzenie jest niewielkich rozmiarów a ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. 

4. Stres

  Jeśli nie udało nam się poradzić z zaparciami, a wprowadziliśmy w życie wszystkie zalecenia opisane wcześniej możemy podejrzewać, że źródło problemów tkwi w naszej psychice.

  Obecne tępo życia i problemy dnia codziennego prowadzą często do zaburzenia nastroju. Chroniczny stres zmienia nasze neuronowe połączenia, które kontrolują funkcjonowanie jelit.

  W rezultacie, jeśli cierpimy z powodu depresji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że do problemów emocjonalnych dołączą te z wypróżnianiem. Przewlekle przeżywane negatywne emocje – lęk, smutek czy złość – aktywują hormony stresu, które zwalniają lub całkowicie zatrzymują pracę jelit. Jeśli więc stres powodowany negatywnymi emocjami jest chroniczny, chroniczne mogą stać się również zaparcia.

  Żeby rozwiązać ten problem trzeba spróbować nauczyć się rozładowywać napięcie. Nie pozbędziemy się od razu wszystkich zmartwień, ale możemy w większym stopniu kontrolować nasze emocje. Każdy z nas jest inny, dlatego inne będą sposoby na poprawę samopoczucia. Skuteczne metody, których na pewno warto spróbować to : przebywanie na świeżym powietrzu, ograniczenie używania urządzeń elektronicznych, joga, medytacje.

1 (1)

Czy wiesz, że...

1 (4)

  Jelita to nasz drugi mózg. Zawierają one drugie co do wielkości skupisko neuronów w naszym organizmie. Składa się ono z co najmniej 100 milionów komórek, a niektórzy badacze mówią nawet o pięciokrotnie większej liczbie.

  Jelitowe neurony potrafią wytwarzać liczne neuroprzekaźniki, takie jak dopamina czy serotonina. Skomplikowana wymiana informacji zachodzi w 90 % w kierunku mózgu i w 10 % zwrotnie. To jelita i zamieszkujące je organizmy wysyłają – głównie poprzez nerw błędny – sygnały, jak się czujemy.

  To tłumaczy, dlaczego stresując się, ściska nas w żołądku, a doznając miłosnych wzniesień, czuć motylki w brzuchu.

5. Pozycja przy załatwianiu potrzeby

  To bardzo istotny fakt, który przeważnie jest pomijany we wszystkich materiałach na ten temat. Sposób w jaki załatwiamy swoją potrzebę może być główną przyczyną zaparć.

  Chodzi o budowę anatomiczną jelit i otaczających ją mięśni. Mechanizm odpowiedzialny za zamykanie jelit jest tak zaprojektowany , że nie otwiera się całkowicie w pozycji siedzącej. Gdy stoimy lub siedzimy wokół jelita, niczym pętla, owinięty jest mięsień, który je podciąga. Tworzy się takie samo załamanie jak na wężu ogrodowym. Dzięki temu zwieracze nie muszą się cały czas natężać, żeby utrzymać wszystko w środku.

 Dlatego, prawidłowa pozycja do załatwienia sprawy to pozycja kucana. Jest to udowodnione, że wtedy mięsień rozluźnia się tworząc prostą drogę do świata zewnętrznego. Cały proces trwa znacznie krócej oraz mamy uczucie pełnego wypróżnienia.

Załatwienie potrzeby w ten sposób jest dla nas naturalne od wieków – obecne sedesy pojawiły się dopiero pod koniec osiemnastego wieku.

 Oczywiście nie musimy od razu rezygnować z naszych toalet, wystarczy tylko zmienić pozycję. Pochylamy się do przodu  a stopy opieramy na małej podstawce. I już, mamy prawidłową pozycję a wszystko jest pod właściwym kątem.

Czy wiesz, że...

podn

  Aby rozwiązać w prost sposób ten problem wystarczy zaopatrzyć się w dowolny przedmiot, stopień pod nogi i trzymać go w pobliżu sedesu.

  Niektórych z Was może zainteresować fakt , że jest do tej czynności specjalnie zaprojektowane urządzenie. Nosi nazwę GOKO i jak zapewniają producenci „pozwala przyjąć najlepszą anatomicznie pozycję do wypróżniania, jednocześnie ułatwiając i przyśpieszając ten proces”

6. Hydrokolonoterapia

  To nowoczesna metoda, która pozwala na oczyszczenie jelita grubego z zalegających tam latami mas kałowych, złogów, pasożytów, grzybów czy chorobotwórczych bakterii.

  Jest to bezpieczna, bezinwazyjna metoda głębokiego płukaniu jelita grubego czystą wodą.

  Hydrokolonoterapia jest w 100 % skuteczna w walce z zaparciami. Pozytywne efekty są odczuwalne już po pierwszym zabiegu. Pozbywamy się głównej przyczyny, czyli zalegających mas, których sami nie jesteśmy w stanie się wydalić.

Przywracamy prawidłową kondycje jelita poprzez:

  • poprawę perystaltyki ( ruchów robaczkowych )
  • odpowiednie nawodnienie
  • rozmiękczenie i pozbycie się zalegających treści
  • odbudowę naturalnej równowagi bakteryjnej

 Hydrokolonoterapia w połączeniu z niewielkimi zmianami w odżywianiu może spowodować długotrwałe dobroczynne zmiany w naszym organizmie.

   Nasz gabinet specjalizuje się w tej dziedzinie i jako pierwsi w Polsce proponujemy najnowszą metodę która nadaje zupełnie nowego wymiaru pod kątem intymności oraz komfortu zabiegu.

   Dlatego zrób pierwszy krok, żeby pozbyć się raz na zawsze problemu z zaparciami i umów się na wizytę

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca i zapraszamy do skorzystania z oferty promocyjnej

Zobacz, co mówią o nas inni:

" Jeśli ktoś naprawdę chce zadbać o zdrowie to powinien pomyśleć o hydrokolonoterapii. Polecam tym, zwłaszcza niezdecydowanym. Poprawa kondycji jelit znacząco wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Metoda stosowana w tym gabinecie jest nieinwazyjna, bardzo prosta i komfortowa. Poza tym zabieg odbywa się w bardzo przyjemnych warunkach .Po kilku zabiegach poczułam wielką ulgę "
Marta - freelancer
*****
" Moje problemy z zaparciami w końcu odchodzą w zapomnienie. Ogromna ulga jaką poczułam już po pierwszym zabiegu jest nie do opisania. Tak powinien czuć się człowiek po każdej wizycie w toalecie. Bardzo lekko i z efektem pustego brzucha. Miałam 7 zabiegów i z każdym kolejnym było coraz lepiej. Zdecydowanie polecam hydrokolonoterapię wszystkim, którzy mają podobne problemy. Moim zdaniem to bardziej SPA niż gabinet 🙂 "
Renata - mama z Łodzi
*****
"Pierwszy raz korzystałam z zabiegu hydrokolonoterapii i jestem bardzo zadowolona. Zabieg spełnił moje oczekiwania, ponieważ nastąpiła znacząca poprawa funkcjonowania moich jelit, a w końcu po to tam poszłam.
Zdecydowanie polecam
Małgorzata - fizjoterapeutka
*****

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Hydrokolonoterapii i jej dobroczynnych efektach

zapraszamy na naszą stronę www.hydrozdrowie.pl

Nasza witryna wykorzystuje pilik cookes  więcej informacji

RODO / Regulamin gabinetu         Polityka prywatności